Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Św. Amelia - poznaj historię imienia

Zobacz artykuły na temat:znaczenie imionświęcipochodzenie imion
Monika Poniatowska
Prezenter radiowy oraz redaktor
Film "Amelia" z Audrey Tautou w roli głównej zrobił furorę w 2001 roku nie dając się zakwalifikować jednoznacznie do jakiegokolwiek stylu. Bohaterką jest wrażliwa dziewczyna, o wielkim sercu, czująca spełnienie w pomaganiu innym. Klimatu dopełnia błyskotliwy humor, specyficzna muzyka i piękne oczy Amelii…

Sama „Amelia” brzmi dosyć łagodnie, ale jest pochodzenia germańskiego i za źródło ma 2 inne imiona, mniej delikatne: Amalgunda (pochodzi od Amal – dzielna, Gund – walka) lub Amalberga (Amal – dzielna, Burg – chronić).

Sama „Amelia” brzmi dosyć łagodnie, ale jest pochodzenia germańskiego i za źródło ma 2 inne imiona, mniej delikatne: Amalgunda (pochodzi od Amal – dzielna, Gund – walka) lub Amalberga (Amal – dzielna, Burg – chronić).

Film zebrał mnóstwo nagród, cieszył się wielkim uznaniem widowni na całym świecie. W Polsce kina pękały w szwach, a o sukcesie może świadczyć choćby nagła, wybuchowa popularność imienia Amelia w naszym kraju. W 2009 roku w rankingu popularności pojawiła się na 6 miejscu z wynikiem 7 347 nadań.

Pochodzenie imienia

Sama „Amelia” brzmi dosyć łagodnie, ale jest pochodzenia germańskiego i za źródło ma 2 inne imiona, mniej delikatne: Amalgunda (pochodzi od Amal – dzielna, Gund – walka) lub Amalberga (Amal – dzielna, Burg – chronić). Możemy spotkać się też z formą Amaila – które również pochodzi od tych 2 imion o twardej wymowie. Imię to możemy również zmiękczyć, pieszczotliwe propozycje to np.: Alelcia, Amelka, Malka.

Nieważne, czy jesteś Amelią Amalią, czy Amalbergą Twoją patronką i tak jest święta Amalberga z Maubeuge, żyjąca w 7 wieku w Belgii, a wspominana 10 lipca. To kobieta o wyjątkowej sile, małżonka księcia, matka aż 3 świętych! Po śmierci męża osiadła w Mauberge, gdzie wiodła życie zakonne. W sztuce sakralnej możemy ją spotkać z otwartą księgą i koroną na głowie. 

Inną patronką wszystkich Amelii jest Święta Amalberga z Temse, żyjąca w 8 wieku w okolicach współczesnego Luksemburga. Wychowała się w religijnej atmosferze, naturalnym było dla niej wstąpienie do zakonu, co zrobiła już jako nastolatka. Wybrała habit benedyktynki. Z jej wyborem nie mógł się ponoć pogodzić sam król Franków, Pepin, który przez wiele lat próbował wpłynąć na zmianę decyzji Amalbergi. Na daremno, musiał ustąpić… Amelia umarła w wieku 31 lat w Belgii. Najczęściej przedstawiana jest z Biblią, krzyżem lub rybą u stóp. Jest patronką rybaków, rolników.

Amelie dzisiaj

U naszych zachodnich sąsiadów imię „Amelia” jest popularne, szczególnie w krajach frankojęzycznych. Noszą je tenisistki: Cocheteux, Mauresmo, pisarka; Nothomb, a także portugalska śpiewaczka fado- Amelia Rodrigues. Symbolem kobiety wyzwolonej, ale i niestety, tragicznej jest Amelia Earhart, amerykańska pilot, dziennikarka, poetka, pierwsza kobieta, która przeleciała samotnie nad Atlantykiem. Zginęła podczas próby okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika. W Polsce znaną Amelią była córka księcia Ziemowita Mazowieckiego. Żyła w XV wieku.

„Czasy są ciężkie dla marzycieli” – to najsłynniejszy cytat filmu „Amelia”. I właśnie Amelia stała się ich najnowszym symbolem!

Zobacz także: Nietypowe imiona

Zobacz także: Najpopularniejsze imiona


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak spędzić Dzień Dziecka? W kinie na "Angry Birds"

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 7
dodano: 19:26 2014-09-06 przez: ~gość (193.109.*.*)
:D
dodano: 17:13 2014-04-05 przez: ~gość (89.167.*.*)
amelia
dodano: 17:09 2014-03-30 przez: ~misia (95.160.*.*)
jest ok ale miało być dlaczego stała się św Amelią .
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter