Kinga – święta córka królewska

Kinga fot. Fotolia
Wiesz, że imię Kinga to węgierska forma germańskiego imienia Kunegunda? Poznaj życiorys świętej, która nosiła imię Kinga i sprawdź, komu patronuje!
/ 20.05.2016 16:12
Kinga fot. Fotolia

Krótka historia świętej Kingi

Urodziła się w 1234 roku jako córka króla węgierskiego Beli IV. Do Polski przybyła jako mała dziewczynka i była tu wychowywana przez dwie kobiety: matkę swojego przyszłego męża, księżnę Grzymisławę i jej córkę Salomeę. Poza tym silny wpływ wywierało na nią otoczenie dostojników świeckich i duchownych. Kinga szczególnie wzięła sobie do serca nauki franciszkańskie, co w późniejszym jej życiu zaowocowało pełnym miłosierdzia stosunkiem do ludzi ubogich. 

W 12. roku życia poślubiła Bolesława Wstydliwego. Młodzi małżonkowie wspólnie złożyli śluby dozgonnej czystości. Bolesław Wstydliwy i Kinga rządzili długo, otaczając opieką ludzi biednych, pocieszając strapionych. Swój duży posag Kinga przeznaczała na pożyteczne cele, jak na przykład finansowanie wojny z Tatarami, odbudowę zniszczonego Krakowa, fundowanie przytułków dla ubogich, chorych i bezdomnych.

Finansowała też klasztor klarysek w Starym Sączu. Dzięki jej inicjatywie powstały kopalnie soli w Wieliczce i Bochni; to Kinga kazała uczyć ludzi wydobywania soli spod ziemi. Bolesław Wstydliwy umarł pierwszy, a Kinga wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru w Starym Sączu. Spędziła w nim 12 lat życia surowego, zakonnego życia. Zmarła po długotrwałej chorobie w 1292 roku.

Fot. Fotolia

Co oznacza imię Kinga?

Imię Kinga to węgierska forma (zdrobniała) germańskiego imienia Kunegunda, które składa się z dwóch członów: kunni – ród i gund – walka. W sumie należy to tłumaczyć jako „bojowniczka rodu”.

Komu patronuje święta Kinga?

Święta Kinga jest patronką górników pracujących w kopalniach soli.

Dzień św. Kingi – 24 lipca.

Redakcja poleca

REKLAMA