Dwóch świętych Franciszków

Poznaj historię dwóch świętych Franciszków - z Asyżu i Ksawerego. Sprawdź, czyimi są patronami i kiedy obchodzimy ich święto.
/ 06.12.2015 23:07

Fot. Fotolia

Franciszek

Co najmniej dwóch świętych o tym imieniu figuruje w kalendarzu katolickim. Na pewno najbardziej znany, to

Franciszek z Asyżu

Późniejszy święty, Franciszek di Bernadone żył w latach 1181-1226. Był klasycznym przedstawicielem  „złotej młodzieży”; syn bogatego sukiennika korzystał z uciech życia. Pił, był kobieciarzem, wręcz rozpustnikiem, szastającym na prawo i lewo pieniędzmi, nie miał w życiu żadnego celu poza zabawą i hulankami. Był też żołnierzem, zabijał bez skrupułów ludzi. Trafił nawet na rok do więzienia i dopiero ten fakt odmienił diametralnie jego życie. Franciszek nawrócił się, porzucił dotychczasowy tryb życia, można powiedzieć, że popadł z jednej skrajności w drugą. Założył zakon żebraczy, cały swój majątek rozdał ubogim, skupił wokół siebie ludzi skromnych, pełnych wiary. Nie tylko ludzi otoczył bezgraniczna miłością i oddaniem. To św. Franciszek głosił miłość do braci mniejszych, czyli do zwierząt a nawet kwiatów. Święty ten zasłynął swoim kazaniem, jakie wygłosił do ptaków. Franciszek jest pierwszym odnotowanym przez kronikarzy przypadkiem stygmatyka. Na jego dłoniach, stopach i boku ciała pojawiały się rany, odpowiadające ranom odniesionym przez Chrystusa na krzyżu. „Biedaczyna z Asyżu” – jak nazywali go towarzysze – bardzo cierpiał, jednak nigdy się nie skarżył, wręcz przeciwnie, uzasadniał swoje cierpienie słowami: Bóg przeze mnie przypomina wam o miłości. Zmarł w dwa lata po pojawieniu się stygmatów po raz pierwszy.

Komu patronuje św. Franciszek z Asyżu?

Jest patronem aktorów, ekologów, niewidomych, robotników, tapicerów, ubogich i więźniów. Jest orędownikiem pokoju. Otacza opieką wszystkie zwierzęta. W licznych kościołach w dniu św. Franciszka duchowni błogosławią zwierzęta przyniesione przez wiernych.

Dzień św. Franciszka – 4 października.

Franciszek Ksawery

Urodził się w 1506 roku na zamku Xavier w Hiszpanii.  Jego ojciec był doktorem na uniwersytecie w Bolinii, pełnił też godność prezydenta Rady Królewskiej Navarry. W 1525 roku Franciszek podjął studia teologiczne, a po ich ukończeniu pracował jako wykładowca. Zaprzyjaźnił się w tym czasie z Ignacym Loyolą. W 1534 roku razem złożyli  śluby zakonne, co dało początek Towarzystwu Jezusowemu (jezuici). Kilka lat później Franciszek przyjął także święcenia kapłańskie. Po uznaniu zakonu przez papieża Pawła III, Franciszek w 1541 roku udał się na misję do Indii. Postawą pełną miłości i pokory szybko zjednał sobie przychylność miejscowej ludności. Tworzył kolejne placówki misyjne i zakonne. Pracował później w Singapurze, na Cejlonie a także w Japonii, gdzie założył pierwszą stuosobową wspólnotę chrześcijan. Zmarł w 1552 roku na wyspie w pobliżu chińskiego Kantonu.

Co oznacza imię Franciszek?

Imię Franciszek wywodzi się z języka włoskiego od określenia francesco – Francuz, Francuzik.

Czyim patronem jest św. Franciszek Ksawery?

Święty Franciszek Ksawery jest patronem misji katolickich, Indii, Japonii, marynarzy. Oczekuje się od niego pomocy i wstawiennictwa podczas burzy.

Dzień św. Franciszka Ksawerego – 3 grudnia.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

Redakcja poleca

REKLAMA