Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czym zasłużyła się święta Aleksandra z Galacji?

Zobacz artykuły na temat:symboleimieninyreligiawierzenia
Można powiedzieć, że jej życiorys przypomina wiele innych. Mimo to jej postawa jest nadal godna podziwu i szacunku. Aleksandra to patronka ludzi odważnych i wiernych swoim ideom.

Święta Aleksandra zginęła, gdyż chciała pozostać wierna chrześcijaństwu.

Święta Aleksandra zginęła, gdyż chciała pozostać wierna chrześcijaństwu.

Święta Aleksandra żyła najprawdopodobniej w III/IV wieku naszej ery. Przyszła na świat w Ankarze, wówczas zwanej Ancyrą, leżącą w Galacji. O jej życiu nie wiemy zbyt wiele, była ona zapewne prostą dziewczyną, więc trudno by przekaz o jej losie zachował się do naszych czasów. Jednak już wiadomość o jej męczeńskiej śmierci przetrwała w świadomości ludzi oraz zapiskach chrześcijańskich.

Legenda głosi, że Aleksandra z Galacji wraz ze swoimi sześcioma towarzyszkami odmówiła wzięcia udziału w procesji ku czci Artemidy i Ateny. W tamtych czasach, czyli przed nastaniem panowania Konstantyna Wielkiego często starano się na siłę jednoczyć ludność poprzez wiarę, a wszelkie odstępstwa karano surowo, zwykle śmiercią. Dzieje męczenników chrześcijańskich są powszechnie znane i udowodnione, najsławniejsze zapewne będą prześladowania Nerona.

Zobacz także: Św. Andrzej - kaznodzieja i apostoł

I w tej sytuacji niesubordynacja ze strony dziewcząt spotkała się z ostrą reakcją ze stroną władz. Aleksandra wraz ze swoimi towarzyszkami, których imiona niestety nie zachowały się do naszych czasów, została utopiona w okolicznych mokradłach. W Kościele katolickim za jej dzień uznaje się 20 marca.

Przy okazji świętej Aleksandry należałoby również wspomnieć i innego męczennika o imieniu Teodot. On to bowiem, nie mogąc znieść okrutnej kary wymierzonej dziewczętom, postanowił wydobyć ich ciała w bagna, a następnie pochować na sposób chrześcijański. Niestety czyn jego został odkryty przez żołnierzy. Spotkała go bardzo sroga kara. Na początku go męczono, a później ścięto.

Zobacz także: Jak żył święty Marcin?

Samo imię Aleksandra wywodzi się z Grecji i jest żeńskim odpowiednikiem imienia męskiego. W Polsce pierwsze jego zapisy pojawiły się w XIV wieku, jak dowodzą znane nam źródła. Swój renesans przeżywał na przełomie XIX i XX wieku za sprawą Henryka Sienkiewicza, który tym imieniem nazwał jedną ze swoich bohaterek Potopu.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

6 najskuteczniejszych kosmetyków do włosów

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 40
dodano: 09:22 2016-05-03 przez: ~gość (83.26.*.*)
Wezme sobie takie 2 imię
dodano: 16:28 2015-11-04 przez: ~gość (31.135.*.*)
Aha
dodano: 20:41 2015-11-03 przez: ~gość (83.27.*.*)
Mam tak samo na imię Aleksandra i kom u góry-NIE JESTES NAJLEPSZA
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter