Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Hasło: Bohdan

Opis:Bohdan to forma oboczna imienia Bogdan. Pojawia się w językach ruskich w XIV wieku ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, np. Rosjanie nie mówią Hitler, lecz Gitler). Imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od wyrazów Bog/Bóg oraz dan (czyli "dany"). Oznacza więc: "dany przez Boga" lub "oddany Bogu". Jest to jedno z niewielu słowiańskich imion z nietypowym elementem -dan, toteż niektóre źródła podają, iż zostało ono przejęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie istniało imię Bagadata, mające to samo znaczenie.
Zdrobnienia:Bohdanek, Boguś, Bodek, Bodzio
Charakterystyka:należy najczęściej do zrelaksowanych domatorów, dobrych ojców rodziny, ale także miłośników dobrego jedzenia, wygód, zacisza, ogródków i trawników. Są to osoby poukładane, podejmujące trafne decyzje, optymiści. Chwytają chwilę, są solidni i dojrzalsi od swoich rówieśników. Ponadto odpowiedzialni, potrafią pełnić role przywódcze dzięki swojemu dobremu podejściu do ludzi, choć od innych nie wymagają zbyt wiele. Bohdanowie to najczęściej amatorzy turystyki i sportu, harcerstwa i wycieczek górskich.
Patroni i święta:Bł. Bogdan Leopold I Mandicz, kapłan z Jugosławii, urodzony w 1866 roku. Sprawdziła się jego przepowiednia wybuchu II wojny światowej.
Szczęśliwa liczba:6
Szczęśliwy kamień:turmalin
Szczęśliwy kolor:pomarańczowy
Imieniny obchodzi:17.07

Imiona

»  Balbina»  Baltazar»  Barbara
»  Barnaba»  Bartłomiej»  Bartosz
»  Bazyli»  Beata»  Beatrycze
»  Bella»  Benedykt»  Beniamin
»  Benita»  Benon»  Berenika
»  Bernadetta»  Bernard»  Berta
»  Bertold»  Bianka»  Biruta
»  Blanka»  Błażej»  Bogdan
»  Bogdana»  Bogna»  Bogumił
»  Bogumiła»  Bogusław»  Bogusława
»  Bogusz»  Bohdan»  Bolesław
»  Bolesława»  Bona»  Bonawentura
»  Bonifacy»  Borys»  Bożena
»  Bożydar»  Brenda»  Bronisław
»  Bronisława»  Bruno»  Brunon
»  Brygida
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter

mgr inż. Małgorzata Wąsik

Dietetyk
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM